czwartek, 25 września 2014

Czy można zbawić...?

                                                   Czy można zbawić świat?

       Oczywiście, "świat"  obejmuje tylko najbliższe otoczenie, na wyciągniecie ręki, tuż przed samym nosem. Ale i takiego mikroświata nie można zbawić, bo nie poddaje się żadnym naszym działaniom. Heniek- niby rozumie, ale jakby nie rozumiał. Jego świat  i czas to chwila od pobudki do zaśnięcia, jakby nie było następnego wstania, pobudki. Jakby wieczorne zaśnięcie miało być ostateczne, definitywnie ostatnie.
     Jak więc takiego osobnika zmusić do działania z wybiegnięciem o całe miesiące naprzód? Jakimi słowami,  argumentami doprowadzić do podjęcia określonych zachowań? Zmusić do wykonywania niezbędnych czynności- zgromadzenia opału, zabezpieczenia przed mrozami, uszczelnienia okien? Zaprawdę nie wiem. 
     Codzienne przypominanie, codzienne nagabywanie,  pilnowanie - wszystko daremne. On zawsze ma czas. A tu zima za progiem, w perspektywie mróz i groźba zamarznięcia. Opału brak, zabezpieczenia pomieszczeń nie zrobił, bo ... właśnie nie miał ochoty, nie  miał siły, wypadło co inne, albo po prostu... nic!
    Czy w tych okolicznościach muszę się angażować w pomoc? Czy muszę się martwić i denerwować, że jemu się nie chce podjąć jakichkolwiek działań? Jak wielka jest nasza odpowiedzialność za drugiego, dorosłego człowieka? W jakim stopniu winnam się czuć zobowiązana do pomocy?
    Nie można chyba zbawić świata, nawet jeśli to brat. Nie chce , więc nie zbawię go. Świata dorosłych nie można zbawiać, jeśli oni tego nie chcą. Tak jak bezdomnych osadzić w mieszkaniu. Tak czy inaczej wiosną taki opuści lokum, by pomieszkiwać na dworcu lub w kanale. Tak myślę! Człowiek żyje tak, jak chce żyć!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz